Skip to main content

Figma i Adobe XD – Programy do prototypowania i projektowania UI/UX

Adobe XD i Figma to programy, za pomocą których można stworzyć projekty graficzne. Programy te służą głównie do tworzenia projektów stron internetowych i aplikacji mobilnych. Nie będzie mniejszego problemu ze stworzeniem posta na Facebooka, Instagrama, rolki czy stories. W tym artykule dowiesz się kto korzysta z tych programów i co z ich pomocą można zrobić i co najważniejsze ile można zarobić.

Patryk Talarek

Figma

Figma to darmowe narzędzie do prototypowania i projektowania UI/UX. Można go używać do tworzenia projektów stron internetowych, interfejsów użytkownika, aplikacji mobilnych i innych szeroko pojętych projektów graficznych. Figma to proste narzędzie, które można używać zarówno w przeglądarce internetowej, jak i za pośrednictwem aplikacji na komputerach stacjonarnych i urządzeniach mobilnych.

Figma

Figma – cena

Figma jest darmowym programem. Dzięki temu jest to jeden z najbardziej popularnych programów do projektowania UI/UX na świecie. Istnieje jednak opcja rozbudowy Figmy o dodatkowe funkcjonalności. Darmowa odsłona programu ma pewne ograniczenia. Ilość plików, ograniczoną historię wersji, nie posiada projektów wspólnych i prywatnych.

Figa Professional to koszt 12€ (~55zł) za osobę miesięcznie. Nie jest to duża kwota jak na funkcjonalności, które się otrzymuje.

Adobe XD

To również program służący do prototypowania i projektowania UI/UX. Posiada w zasadzie takie same funkcje jak wcześniej wspomniana Figma. Więc wybór programu do projektowania to tylko i wyłącznie kwestia gustu.

Adobe XD

Adobe XD – cena

Program od Adobe nie jest darmowy. Niestety za korzystanie trzeba płacić w formie miesięcznej subskrypcji. Cena korzystania z Adobe XD to koszt rzędu 20 € miesięcznie, kwota ta może się różnić w zależności od wybranego pakietu.

Adobe XD i Figma – różnice

  1. Figma w odróżnieniu od Adobe XD jest dostępna z poziomu przeglądarki internetowej. Adobe XD dostępny jest tylko w aplikacji na komputery stacjonarne i urządzenia mobilne.
  2. Adobe XD jest tylko i wyłącznie w płatnej subskrypcji, Figma jest dostępna z darmowej wersji.

I to w zasadzie tyle.

Prototypowanie i projektowanie UI/UX

To w zasadzie nieodłączny element procesu tworzenia strony www czy aplikacji mobilnej. na tym etapie jest możliwość taniej i szybkiej edycji designu projektu, zanim zostanie on zakodowany. Rozwijanie projektu z wykorzystaniem choćby innej firmy również nie będzie stanowiła problemu. Dobrze zaprojektowany design i komponenty powinny być proste w użytku przez każdego kto ma dostęp do pliku.

Ten post był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, aby ją ocenić!

Średnia ocena 5 / 5. Ilość ocen: 1

Jak na razie brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

Nie ma jeszcze komentarzy.

Twój adres email nie zostanie opublikowany.