Figma | Program do prototypowania i projektowania UI/UX

Figma – Program do prototypowania i projektowania UI/UX

Patryk Talarek

Czego dowiesz się z tego artykułu:

 • Co to jest Figma,
 • Zastosowanie Figmy,
 • Dla kogo jest Figma,
 • Ile kosztuje Figma,
 • Wady Figmy,
 • Co to jest UI,
 • Co to jest UX,
 • Co jeśli nie Figma
Figma – Program do prototypowania i projektowania UI/UX
Figma – Program do prototypowania i projektowania UI/UX

Szacowany czas czytania: 8 minut

Czym jest Figma i do czego służy?

Figma to popularne narzędzie do projektowania interfejsów użytkownika oraz grafik komputerowych, szeroko stosowane w branży projektowej. Jest to aplikacja bazująca na chmurze, co umożliwia współpracę w czasie rzeczywistym pomiędzy członkami zespołu, co oznacza, że każdy może wprowadzać zmiany w projekcie, a plik jest na bieżąco aktualizowany. Figma oferuje szeroki zakres funkcji, takich jak prototypowanie, tworzenie interaktywnych mockupów, systemów projektowania oraz bibliotek komponentów. Komponenty to elementy powtarzalne na stronie, takie jak: przyciski, pola tekstowe, grafiki czy animacje. Warto dodać, że oprócz łatwego tworzenia grafik czy projektowania graficznego stron internetowych program ten daje możliwość przetłumaczenia tych elementów na kod css. Pozwala także na łatwą konwersję widoków (na przykład przerobienie kwadratowej grafiki przygotowanej na Facebooka na relację na Instagramie czy poziomej grafiki na Linkedin). Figmę można też wykorzystać do stworzenia prezentacji w formacie PDF, w szczególności, kiedy mamy problem z fontami w programie Power Point. Jest szczególnie ceniona za łatwość użytkowania, elastyczność oraz możliwości integracji z innymi narzędziami i platformami. Świetnym przykładem jest możliwość prezentacji projektu Klientowi bez konieczności korzystania z opcji udostępniania ekranu, co będzie szczególne przydatne w sytuacji, kiedy nasze oprogramowanie jest innego od tego, z którego korzysta Klient. Figma zapewnia także jednakowy widok projektu niezależnie od tego, jaka przeglądarka jest wykorzystywana bądź to przez Klienta, bądź przez poszczególnych członków zespołu. Dzięki temu, że program jest dostępny w chmurze, nie ma specjalnych wymagań technicznych dotyczących karty graficznej, pamięci RAM czy systemu operacyjnego (działa tak samo zarówno w przypadku Macos, jak i Windowsa). Ponadto umożliwia dostęp i pracę na projekcie z dowolnego urządzenia, które posiada WiFi. Figma stała się jednym z kluczowych narzędzi dla projektantów UX/UI, dzięki swojej zdolności do ułatwiania współpracy i udostępniania projektów w dynamicznych, zespołowych środowiskach pracy.

Kto może korzystać z Figmy

Figma jest narzędziem przeznaczonym dla szerokiego spektrum użytkowników związanych z projektowaniem cyfrowym, w tym:

 1. UX/UI designer: Jest to główna grupa korzystająca z Figmy. Narzędzie umożliwia im tworzenie i testowanie interfejsów użytkownika, projektowanie stron internetowych, aplikacji mobilnych i innych cyfrowych produktów.
 2. Zespoły ds. Produktu: Figma wspiera współpracę między różnymi osobami zaangażowanymi w rozwój produktu, w tym menedżerami produktu, inżynierami, a nawet marketingiem. Pozwala na łatwe udostępnianie, przeglądanie i komentowanie projektów oraz przygotowywanie ofert. W Figmie istnieje także możliwość projektowania i prototypowania szablonów, które można wielokrotnie wykorzystywać w pracy z różnymi Klientami, co pozwala zaoszczędzić czas poświęcony na przygotowanie oferty, a jednocześnie zachować spójność.
 3. Graficy i Projektanci Graficzni: Chociaż Figma skupia się głównie na UX/UI, jest również przydatna dla projektantów graficznych do tworzenia różnych elementów wizualnych, takich jak ikony, ilustracje czy materiały reklamowe. Narzędzie to pozwala na tworzenie zarówno grafik rastrowych jak i wektorowych. Program sprawdzi się także w przypadku osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z grafiką dzięki Figma Community, czyli bazy publicznych szablonów i wtyczek, które przyjdą z pomocą początkującym.
 4. Studenci i Edukatorzy: Figma jest popularnym narzędziem w środowiskach akademickich, szczególnie w kursach dotyczących projektowania cyfrowego, interakcji człowiek-komputer i podobnych dziedzin.
 5. Freelancerzy: Jako narzędzie bazujące na chmurze, Figma jest idealna dla freelancerów, którzy często pracują zdalnie i potrzebują narzędzia umożliwiającego łatwą współpracę z Klientami i zespołami.
 6. Agencje Kreatywne i Studia Projektowe: Figma umożliwia agencjom i studiom projektowym zarządzanie projektami, współpracę z Klientami i łatwe dzielenie się zasobami projektowymi.
 7. Webdesignerzy: Dzięki łatwej konwersji elementów graficznych na kod css, Figma jest wykorzystywana w codziennej pracy przez osoby zajmujące się nie tylko projektem graficznym, ale także kodowaniem stron internetowych i aplikacji mobilnych.

Figma jest więc narzędziem uniwersalnym, przystosowanym do różnych potrzeb w zakresie projektowania cyfrowego, od indywidualnych projektantów po duże zespoły korporacyjne.

Ile kosztuje Figma?

Aktualnie Figma jest darmowym narzędziem z możliwością wykupienia płatnych planów. Ich ceny zaczynają się od 12$ do 75$ miesięcznie i przeznaczone są dla zespołów projektowych. Jeżeli jesteś freelancerem, lub projektantem, który pracuje samodzielnie, to zdecydowanie wystarczy Ci darmowy plan. Aktualną cenę pakietów Figmy, możesz sprawdzić w oficjalnym cenniku [Sprawdź aktualne ceny Figmy]. W tym miejscu warto zaznaczyć, że darmowy plan pozwala na pracę na maksymalnie 3 projektach jednocześnie oraz umożliwia edycję historii do 30 dni wstecz, jest także pozbawiona możliwości pracy kilku członków zespołu w tym samym czasie na tym samym projekcie.

UX – User Experience

User experience design to istotny element stron internetowych. To koncepcja, która stawia na potrzeby użytkownika. Strona internetowa zaprojektowana zgodnie z UX będzie charakteryzowała się łatwością obsługi, intuicyjną nawigacją, prostym i przejrzystym przekazem oraz brakiem nadmiernych i natarczywych reklam. 

UI – User Interface

User Interface jest związany ze wszystkimi elementami, które mają wpływ na komunikację na linii użytkownik – aplikacja, użytkownik – strona internetowa czy użytkownik – program. Mówimy zatem nie tylko o grafikach, kolorystyce i rozkładzie tekstu, ale też układzie menu, animacjach i przyciskach. Strona internetowa zgodna z UI powinna być przede wszystkim czytelna, intuicyjna, a co za tym idzie, łatwa w obsłudze z punktu widzenia użytkownika.

Wady Figmy

Pomimo bardzo wielu zalet, które zostały opisane wyżej, Figma posiada także kilka wad. Przede wszystkim jako program, który działa w chmurze, wymaga dostępu do WiFi, żeby móc pracować na danym projekcie. Zatem może to nie być dobre rozwiązanie w przypadku pracy, na przykład, podczas podróży pociągiem. Istnieje jednak sposób na rozwiązanie tego problemu-można pobrać aplikację desktopową i na niej nanosić wszelkie zmiany w projekcie. Kiedy pojawi się dostęp do WiFi, program automatycznie zsynchronizuje nasze zmiany z wersji offline z projektem w chmurze. Problemem może być także import plików SVG, a konkretnie liczba warstw, którą generuje Figma przy imporcie tego rodzaju plików. W związku z tym może pojawić się problem czasochłonnej obróbki. Ostatnim zarzutem względem Figmy są kwestie związane z bezpieczeństwem i prywatnością, które wynikają z faktu, że aplikacja działa w chmurze.

Co, jeśli nie Figma?

Największą konkurencję dla Figmy stanowią Adobe XD oraz Sketch. Omówienie tych trzech narzędzi zostało zaprezentowane w tabeli poniżej:

Figma – Program do prototypowania i projektowania UI/UX – podsumowanie

Podsumowując rozważania dotyczące Figmy – jest to narzędzie, z którego z powodzeniem może korzystać zarówno osoba początkująca jak i doświadczony grafik. Program cieszy się dużym zainteresowaniem szerokiego grona odbiorców – od projektantów UX/UI czy grafików komputerowych aż po zespoły do spraw produktów czy managerów zespołów. Praca nad wspólnym projektem, w dobie pracy zdalnej, jeszcze nigdy nie była tak łatwa, dzięki temu, że interfejs figmy jest przyjazny i intuicyjny, a samo narzędzie działa w chmurze. Dodatkowo Figma oferuje wiele rozwiązań i funkcjonalności już na etapie wersji bezpłatnej, co jest ewenementem w obecnych czasach, gdzie zwykle dominuje płatna subskrypcja. To czy w Twojej firmie będzie potrzebna wersja płatna, czy wystarczy ta darmowa zależy od potrzeb Twoich i Twoich Klientów.

Ten post był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, aby ją ocenić!

Średnia ocena 5 / 5. Ilość ocen: 1

Jak na razie brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

Nie ma jeszcze komentarzy.

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Pozostałe aktualności

Jak zabezpieczyć stronę wordpress - 8 prostych korków
11 stycznia 2023
0

Jak zabezpieczyć stronę WordPress?

Strona Internetowa oparta o WordPress posiada wtyczki i szablony, które są potencjalną luką bezpieczeństwa. Im więcej Twoja strona posiada wtyczek…

Figura Figura

Gotowy na nowy projekt?

Napisz do nas i odbierz darmową wycenę.

Wypełnij formularz