Ile kosztuje strona internetowa w 2024 roku? - Cennik

Ile kosztuje stworzenie strony internetowej w 2024 roku?

Ten artykuł odpowie nie tylko na pytanie, co składa się na koszty strony internetowej, ale pomoże Ci też wybrać rozwiązanie, które będzie najbardziej odpowiednie dla Ciebie!

Patryk Talarek

Szacowany czas czytania: 9 minut

Ile kosztuje stworzenie strony internetowej w 2024 roku? Odpowiedź na to pytanie brzmi „to zależy”. Po przeczytaniu tego artykułu dowiesz się nie tylko od czego zależy cena tworzenia strony, ale poznasz też odpowiedzi na następujące pytania:

  • jakie czynniki wpływają na podwyższenie kosztów strony www,
  • czy indywidualnie zaprojektowana strona internetowa jest dla Ciebie,
  • jakiego rodzaju strony internetowej potrzebujesz,
  • jaki jest orientacyjny koszt danego rodzaju strony,
  • jaki jest koszt utrzymania strony www

Skoro czytasz ten artykuł to z pewnością nie trzeba Cię przekonywać do tego, że w dzisiejszym świecie profesjonalna strona internetowa stanowi już nie tylko wizytówkę, ale też narzędzie sprzedaży i źródło pozyskiwania potencjalnych Klientów dla Twojego biznesu. Naturalnym jest zatem, że zastanawiasz się ile kosztuje strona internetowa – nie przedłużając, zagłębmy się w elementy składowe ceny.

Czynniki wpływające na koszt strony internetowej

Koszt stworzenia strony internetowej zależy od wielu czynników – między innymi od systemu zarządzania treścią, który wykorzystamy, struktury strony, funkcjonalności, które mają się na niej pojawić oraz zaawansowania dedykowanego projektu graficznego. Wszystkie te terminy zostały omówione poniżej.

System zarządzania treścią CMS

Brzmi skomplikowanie, ale w rzeczywistości jest to system, który pozwoli nam zarządzać stroną, jej zawartością, a także jej edycją. Najpowszechniej wykorzystywanym obecnie systemem jest WordPress – warto podkreślić, że system ten jest darmowy. Na rynku dostępne są też inne systemy: Joomla, Drupal, Blogger czy Shopper. Dlaczego dla nas jako właściciela strony powinno mieć to znaczenie? Ponieważ przy rozbudowywaniu strony www to my będziemy dodawali kolejne grafiki, artykuły czy materiały video. Jeśli nie chcemy za każdym razem angażować do tego programisty, warto postawić na system, który jest intuicyjny i prosty w obsłudze dla użytkowników.

Struktura strony

Pod tym pojęciem najczęściej kryje się budowa strony internetowej, czyli liczba podstron oraz sekcji. To z kolei zależy od typu strony www, którego potrzebujemy. Poniżej, pokrótce, opisano charakterystykę i koszt wykonania każdego rodzaju strony.

Strona firmowa

Strona internetowa tego typu jest swego rodzaju wizytówką i składa się zazwyczaj z 5 podstron (Strona główna, O nas, Oferta, Portfolio, Kontakt). W zakładce „Kontakt” oprócz danych firmy znajduje się standardowo także formularz kontaktowy. W tym miejscu warto przypomnieć, że w dzisiejszych czasach profesjonalna strona internetowa jest ważnym elementem brandingu. Koszt zaprojektowania nowej strony waha się w granicach 3 000 – 6 000 PLN netto.

One page

Jest to prosta i tania strona, która pod względem treści przypomina, opisaną wyżej, stronę firmową z tą różnicą, że wszystkie sekcje znajdują się na jednej stronie, zamiast na kilku podstronach. W tym przypadku koszt wykonania strony internetowej waha się między 1 500 a 3 000 PLN netto.

Landing page

Jest to strona typu one pager, na którą zostaje przekierowany Klient po wykonaniu konkretnej akcji. Żeby lepiej to zobrazować, wyobraźmy sobie, że na naszej stronie internetowej znajduje się baner reklamowy, który zachęca do wzięcia udziału w konkursie. Po kliknięciu w baner Klient zostaje przekierowany na landing page, w którym wypełnia formularz zgłoszeniowy. Krótko mówiąc, w opisanym wyżej przykładzie, strona z formularzem służy konkretnej akcji marketingowej. Cena stworzenia strony www tego typu waha się między 1 000 a 3 000 PLN netto.

Blog

Jest to strona www, która jest poświęcona konkretnej tematyce. Zawiera ona wpisy autora, grafiki, często pozwala także na zamieszczanie komentarzy przez czytelników bloga. Cennik dla tego typu strony mieści się zazwyczaj w przedziale od 2 000 do 3 500 PLN netto.

Sklep internetowy

Zdecydowanie jest to najbardziej rozbudowana strona internetowa. Jak wspominano wcześniej, stopień skomplikowania oraz ilość funkcjonalności wpływa na cenę strony internetowej. Sklep internetowy ma na celu umożliwienie potencjalnym Klientom dokonania zakupów przez Internet. Na koszt strony www składają się w tym przypadku, między innymi, konieczność integracji systemów płatności, zabezpieczenia danych kupujących czy integracja z systemem logistycznym (np. poprzez automatycznie drukowanie etykiety przewoźnika). Z tego powodu cena stworzenia takiej strony waha się od 8 000 nawet do 20 000 PLN netto.

Funkcjonalności

Krótko mówiąc, chodzi tutaj o dodatkowe funkcje, które mają się pojawić na stronie. Przykładem takich elementów mogą być: kalendarz umawiania spotkań zintegrowany z Google, Outlookiem czy pocztą w systemie iOS, wszelkiego rodzaju kalkulatory czy integracja formularza kontaktowego z aplikacją do zarządzania newsletterem. Im więcej takich funkcjonalności, tym wyższa cena wykonania strony internetowej. Wyższą cenę zapłacimy także za strony www, które mają być w więcej niż jednym języku.

Skomplikowanie projektu graficznego

Jak wiadomo strona internetowa jest nie tylko wizytówką, ale też sposobem na dotarcie do potencjalnego Klienta. Zatem to jakie pierwsze wrażenie zrobimy, bez wątpienia, ma wpływ na to, czy transakcja zostanie zawarta, czy też nie. Należy przy tym pamiętać, że im bardziej skomplikowany projekt graficzny, tym wyższa cena strony www. Skomplikowane elementy to na przykład dodatkowe efekty, jakie pojawiają się podczas scrollowania czy wszelkiego rodzaju animacje.

Pozycjonowanie

Już na etapie projektowania warto mieć na względzie pozycjonowanie strony internetowej. W skrócie chodzi o to, jak wysoko Twoja strona www pojawi się w wyszukiwarce po wpisaniu konkretnej frazy. Obecnie wiele firm chwali się umiejętnością tworzenia stron internetowych zgodnych z SEO, natomiast zalecamy dokładne porównanie ofert w tym zakresie. Nie sztuką jest bowiem znalezienie się na pierwszym miejscu w przypadku wpisania frazy tak długiej, że szansa na to, że Twój Klient ją wpisze, jest znikoma.

Gotowy szablon czy indywidualny projekt?

Na rynku dostępne są zarówno gotowe szablony, jak i indywidualne motywy. Każde z tych rozwiązań ma swoje wady i zalety, które zostały opisane poniżej.

Czy zrobienie strony internetowej na gotowym szablonie jest dla mnie?

Gotowy motyw to z pewnością szansa na tanią stronę internetową. Sprawdzi się u osób, które nie potrzebują rozbudowanej strony www, na której nie będą zamieszczały zbyt wielu treści i nie zależy im na szybkości strony. Poza ceną, zaletą jest też krótki czas wykonania strony i większy budżet, jaki możemy wykorzystać na przykład na reklamy w Google Ads. Trzeba natomiast pamiętać o tym, że takie strony są gorzej zoptymalizowane pod kątem pozycjonowania i trzeba samodzielnie je aktualizować, co niekiedy może być wyzwaniem. W przypadku niektórych gotowych motywów powstaje także ryzyko związane z bezpieczeństwem, tj. ryzyko zmasowanego ataku przez boty w przypadku formularzy kontaktowych. Jeżeli szukamy taniej i prostej strony z pewnością jest to rozwiązanie dla nas.

Czy indywidualny motyw strony internetowej ma sens?

Koszt strony www tego typu na pewno będzie wyższy, natomiast pozwoli na dodanie funkcjonalności, na których nam zależy. Pozwoli także na rozbudowanie strony w przyszłości lub jej przebudowę, jeśli zajdzie taka potrzeba. Takie strony są też lepiej postrzegane przez wyszukiwarki w kontekście pozycjonowania. Decydując się na indywidualny motyw, zyskujemy pewność co do bezpieczeństwa naszej strony. Wybierając konkretnego programistę mamy też pewność, że wiemy do kogo zwrócić się z pytaniem w przypadku problemów na naszej stronie www, w przypadku gotowego szablonu nie ma takiej możliwości. Podsumowując, stworzenie strony internetowej w oparciu o indywidualny motyw będzie właściwym rozwiązaniem w przypadku projektów, które wymagają dodatkowych funkcjonalności i indywidualnych rozwiązań, a także kładących nacisk na pozycjonowanie.

Roczny koszt utrzymania strony internetowej

Po tym, jak stworzymy naszą stronę www, musimy liczyć się z opłatami za domenę, które będziemy musieli ponosić co roku. Zwykle jest to koszt rzędu 80 – 150 PLN brutto. Przy czym warto zaznaczyć, że strony z domeną „.com” są zwykle droższe od tych z domeną „.pl”. Kolejnym kosztem jest cena za hosting (czyli po prostu serwer), który wynosi od 99 do 500 PLN brutto, przy czym cena za pierwszy rok zazwyczaj jest niższa (przykładowo koszt hostingu za pierwszy rok potrafi kosztować 40 PLN brutto, natomiast kolejne lata kosztują już 400 PLN). Wiele firm oferuje także opiekę nad stroną internetową, która pozwala Ci zapomnieć o aktualizacji wtyczek i wspomoże Cię we wprowadzaniu zmian na stronie. W tym przypadku koszt zależy najczęściej od ilości godzin pracy programisty.

Ile kosztuje stworzenie strony internetowej w 2024 roku – Podsumowanie

Podsumowując, proces decyzyjny dotyczący wyboru wykonawcy strony internetowej należy zacząć od zastanowienia się nad naszymi potrzebami i funkcjonalnościami, które mają się pojawić na stronie. Warto wziąć pod uwagę także optymalizację strony nie tylko pod względem szybkości i responsywności, ale też SEO. Następnie trzeba zastanowić się nad budową swojej strony www, przy czym kwestie wizualne powinny zejść na drugi plan, co nie znaczy, że należy je całkowicie zignorować. Warto pamiętać o tym, że stworzenie profesjonalnej strony internetowej będzie wymagało od nas zaangażowania w zakresie treści i grafik, jakie pojawią się na stronie. Oczywiście można tę czynność zlecić firmie zewnętrznej, natomiast podniesie to cenę stworzenia strony internetowej.

Ten post był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, aby ją ocenić!

Średnia ocena 4.2 / 5. Ilość ocen: 5

Jak na razie brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

Nie ma jeszcze komentarzy.

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Pozostałe aktualności

Jak zabezpieczyć stronę wordpress - 8 prostych korków
11 stycznia 2023
0

Jak zabezpieczyć stronę WordPress?

Strona Internetowa oparta o WordPress posiada wtyczki i szablony, które są potencjalną luką bezpieczeństwa. Im więcej Twoja strona posiada wtyczek…

Figura Figura

Gotowy na nowy projekt?

Napisz do nas i odbierz darmową wycenę.

Wypełnij formularz